Líderstvo: dar alebo cesta
V písomnej podobe posúvam rozhovor Vladimíra Lindvaya s etikoterapeutom Vladimírom Červenákom, vedený v rámci online cyklu rozhovorov K prameňom etikoterapie, ďalej do sveta. Rada hovorievam, že niekedy musí niečo prejsť cez ruku, aby sme našli poklady. Pri prepisovaní tohto rozhovoru som si naozaj našla vzácne perly a dávam možnosť, aby ste si aj vy našli tie svoje. Otázky kladie jeden Vladimír, priezviskom Lindvay, odpovedá druhý Vladimír, a to Červenák.
Je líderstvo vrodený predpoklad alebo získaná zručnosť? V rozhovoroch sa venujeme tomu, ako by vyzeral svet, keby viac lídrov otvorilo svoje srdce, aby si boli viac vedomí toho, aký dopad majú na svojich spolupracovníkov, svoje rodiny a svet okolo nás. Aký je teda pohľad etikoterapie na to, či sa lídrami rodíme, alebo sa nimi stávame?
- Priznávam, že etikoterapia na toto nemá pohľad, ale my ako etikoterapeuti sa môžeme na to pozrieť. Etikoterapia nie je veda, ktorá by mala nastoliť nejaké návody, pravidlá – čo ako sa má robiť.
- Podrobnosti
- DagmaRA Sarita Poliaková By
DagmaRA Sarita Poliaková: ETIKOTERAPIA S VLADIMÍROM ČERVENÁKOM - JA SOM TY
Darček, ktorý zahreje dušu.
DagmaRA Sarita Poliaková: ETIKOTERAPIA
S VLADIMÍROM ČERVENÁKOM
JA SOM TY
Knihu si môžete objednať na stránke e-schopu vydavateľa CADPRESS.
Cena za ks 19.00 €
CESTA K ZDRAVIU
Čo neukončíme v tomto živote, prenášame si cez prah smrti do ďalších zrodení. Nič totiž nekončí, nič nezačína, všetko plynie po špirále do večnosti. Kde je teda začiatok, kde koniec? Kde končí ja a začína ty, kedy sme my, kedy ja, kedy nič viac v nekonečnom priestore?
Na mnohé z týchto otázok nájdeš odpovede, milý čitateľ, v ďalšej knihe pokračovaní Etikoterapia s Vladimírom Červenákom, teraz s podtitulom Ja som ty a ty sme my. Stoosem kapitol je zoradených podľa abecedy, a tak si môžeš vyberať presne to, čo ťa zaujíma. Ostaň však otvorený. Je celkom možné, že to, čo očakávaš pod určitým titulom, sa odrazu ukáže v inom svetle, v iných súvislostiach, v nových možnostiach. Za každou kapitolou v knihe nájdeš sebakoučovacie otázky, aby si i ty mohol nachádzať odpovede sám v sebe hneď teraz, ale aj po uplynutí nejakého času. Priestor na odpovede sme ti pripravili v knihe.
Cesta k zdraviu vedie cez zdravé vzťahy – je názov knihy otca etikoterapie MUDr. Ctibora Huga Bezděka – a v našej knihe Ja som ty a ty sme my Bezděkov odkaz rozvíjame smerom ku vzťahu k sebe samému. Aký teda máš vzťah sám so sebou?
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By
Tajomstvo smrti - dokumentárny film Viliama Poltikoviča
Do slovenských kín prichádza nový dokumentárny film Viliama Poltikoviča TAJOMSTVO SMRTI.
Slovenskú premiéru bude mať 19. a 20. novembra v Bratislave, potom sa rozbehne do kín po celom Slovensku.
Keď Viliam dostal otázku, akými slovami by divákov na film pozval, odpovedal: „Verím, že ten, kto sa nenechá odradiť bežným postojom k smrti, bude príjemne prekvapený.
Nejeden divák mi po pozretí filmu totiž povedal, že odchádzal povznesený a s vnútornou radosťou.“ Nech sú teda jeho slová láskavou pozvánkou pre tých, ktorých téma smrti ticho či
zreteľne volá.
V etikoterapii sa s témou smrti stretávame často. Veď aj jeden zo seminárov sa nazýva Ako správne žiť, aby sme mohli správne zomrieť. A keby len to! S Viliamom Poltikovičom máme priame priateľské spojenie. Vladimír Červenák sa s ním zoznámil „úplnou náhodou“ na Silvestra v Indii. Obaja hľadali reštauráciu, kde by sa najedli a... nitky osudu ich spojili.
DagmaRA Sarita Poliaková sa s Viliamom zoznámila na festivale o smrti a na premiére v Bratislave bude po filme 19.novembrajeho hosťom na besede s divákmi.
Čo viac o filme povedať?
Sprievodcom celým filmom je herec Jaroslav Dušek. Jeho vstupy sa natáčali v unikátnej kostnici v Sedlci pri Kutnej Hore.
Viliam Poltikovič na to spomína: „Ide o najbizartnejšiu a najzaujímavejšiu kostnicu, ktorú som kde kedy videl. Ročne ju navštívi takmer pol milióna ľudí z celého sveta a jediným zatvoreným dňom je Štedrý deň. Natáčali sme po zatvorení dve noci až do rána. Mali sme pridelený cirkevný cirkevný dozor, muža, ktorý sledoval i obsah natáčania. Občas mu prišla našakonverzácia za hranou. Povedali sme mu, že aj mŕtvi majú zmysel pre humor, až sa pán dozorca nakoniec premenil vo veľmi príjemného spoločníka.“
Pripájame aj rozhovor Hanky Poltikovičovej, Viliamovej manželky, ktorý s ním urobila do českého časopisu Meduňka.
Téme smrti sa venuješ dlhodobo. Prečo?
- Stále u nás ešte vnímam nezdravé ovzdušie okolo tejto témy. V mojej práci mi ide o oslobodzovanie a strach zo smrti je esencionálny. Kto sa bojí smrti, nežijeslobodne, je manipulovateľný, vydierateľný. V tradičnom i modernom Japonsku je smrť napríklad vnímaná ako vyvrcholenie života. Vtedy sa otvorí zmysel všetkého, čo napríklad korešponduje aj s výskumami Raymonda Moodyho
i s fenoménom, tzv. zdieľanej smrti. Ide o jav, kedy odchádzajúci dá nahliadnuť iným ľuďom, napríklad aj niekoľkým súčasne, do procesu umierania. Vezme ich akoby kúsok so sebou, či už je to niekto z rodiny alebo z ošetrujúceho personálu. Po návrate títo ľudia zisťujú, že zdieľali rovnaké veci zo života odchádzajúceho, a pri
retrospektíve života je veľmi zaujímavé a podstatne, že odchádzajúci vníma svoj život z pohľadu tých, s ktorými žil. Zažíva, čo v nich vyvolal svojimi myšlienkami, emóciami i činmi. Pritom to nie je žiadna vonkajšia sila, ktorá by to hodnotila, ale sme to my sami. Len s touto konfrontáciou, bilanciou a s týmto odkrytím dostáva náš život zmysel a úplnosť. A ako hovorí Raymond Moody, naraz zisťujeme, že to najdôležitejšie je byť dobrým a láskavým človekom. Tiež treba vedieť odpustiť ostatným i sebe.
Zážitky zdieľanej smrti nasvedčujú tomu, že vstupujeme do omnoho skutočnejšej a zaujímavejšej reality, než je tápozemská. Tá sa v okamihu smrti javí ako nepravá a snová,čo je úplne v súlade s Platónovým podobenstvom o jaskyni.
Sú ľudia, ktorí sa neboja smrti, ale bolesti. Nie každý vie s bolesťou pracovať. Predstavitelia súčasnej medicínytvrdia, že si s ňou dnes už vieme poradiť a trpieť nemusíme,
ale z reálneho života vieme, že to tak celkom nie je a že fyzická bolesť obdobia pred odchodom vedomia z tela človeka veľakrát sprevádza...
- Veľmi oslobodzujúci je stav dôvery v bytie. Nič sa nedeje len tak. Všetko prichádza s nejakým úmyslom a nejde o tos tým bojovať, ale zmysluplne to premeniť. Transformovať.Počul som toľko pôsobivých výpovedí rodinných príslušníkov, ako silné a emočne hlboké bolo obdobie, keďsa starali o svojho milovaného. Zhodli sa na tom, že tobol veľmi očistný, transformačný a krásny proces pre všetkých zúčastnených, hoci nie vždy sa darilo odchádzajúcemu pomôcť od bolesti. Bola to však ešte možnosť pohnúť s vecami, ktoré doposiaľ zmeniť nešlo. Ajpreto sme tu.
Ďalším strachom býva strach z neznáma. Nevieme, čo sa bude diať, a tak môžeme zažívať zmätok, chaos, bezmocnosť a podľaniektorých svedectiev aj hrôzu a des. Je okrem zachovania
pokoja a dôvery ešte niečo, o čom sa chceš zmieniť?
- To dôležité je nielen láskyplnosť, ale aj odvaha. Učiť sa byť nebojácnym. Nebáť sa robiť rozhodnutia sám za sebaa niesť za ne zodpovednosť. Čím viac túto schopnosťrozvinieme za života, tým ľahšie prejdeme procesom prechodu. Statočnosť treba tu a teraz, ale budeme ju potrebovať i v procese umierania, ktoré je fascinujúcim
gejzírom zážitkov. Ako sa uvádza v Tibetskej knihe mŕtvych, všetky prípadné hrôzy a des sú projekciou našejmysle, takže sme to my sami. Človek, ktorý vedomeneubližoval, sa procesu umierania nemusí báť, aj keď náročné chvíle môžu nastať. Pre niekoho môže byťupokojujúce, že nám prídu na pomoc rôzne bytosti, našiblízki či iné entity. Ľudia, ktorí už sú na rozhraní svetov, o tom hovoria. Vnímajú pri sebe tieto bytosti ako sprievodcov, ktorí sú pripravení im pomôcť s prechodom. Ako mi povedal svetovo známy duchovný učiteľ JasonMcDonald, ktorý komunikuje s inými sférami a zomretými, mnohokrát na seba rodiny a celé rody čakajú v priestoremedzi smrťou a ďalším životom, aby potom pokračovali nanovej ceste spoločne.
Dôvera v bytie, láska, odvaha konať sám za seba a vziať zakonanie zodpovednosť... Zdôraznil by si ešte niečo?
- Vedomie jednoty.
Všetci sme jedno a všetci sme prepojení. A raz týmto fascinujúcim zážitkom budeme zasiahnutí trebárs práve v procese umierania. V mnohých kultúrach,a vidím to na svojich cestách, toto poznanie pretrváva dodnes a týka sa všetkých foriem života, teda aj kameňovalebo rieky. Sú spoločenstvá, kde spojenie so všetkými
a so všetkým ľudia skutočne vnímajú a žijú. Už aj na akademickej pôde dnes dochádza k tomu, že oddelenosť jeilúzia. A čím viac prenikáme do jednoty, tým viac savraciame k našej vnútornej sile.
- Podrobnosti
- DagmaRA Sarita Poliaková By
HOROskopy na september 2024
Milé slnečné znamenia v septembri,
po rušnom auguste, keď sme zbierali úrodu na rýchle použitie, prichádza čas zbierania trvalejších plodov, a hneď začiatok mesiaca je poznačený vplyvom Panny v nove, energie vesmíru ti radia zamerať sa na seba. Samozrejme, tento vplyv je podčiarknutý ešte aj Slnkom v Panne. To si v panenskej energii hovie od 22.augusta a odíde z nej 22.septembra. Čo to môže pre nás – pozemšťanov znamenať? Slnko je štedrosť, dávanie, rozpínanie, Panna zas systém, poriadok, hranice. Spolu môžu vytvoriť napätie, odpor, nervozitu, ale... Ak si ty v pokoji svojho srdca a ideš cestou svojej duše, môžeš byť spokojným pozorovateľom týchto stavov okolo seba i v sebe. Vždy záleží od tvojich reakcií. Ďalšia informácia pre pokoj v tele: fyzický pohyb, manuálna práca, ľahké prechádzky v prírode.
- Podrobnosti
- DagmaRA Sarita Poliaková By
HOROskop na august 2024
Dobrý deň, všetky znamenia zverokruhu,
najsilnejší mesiac v roku začal v kráľovskom znamení Leva a hneď i novom 4.8. v Levovi. Okrem toho aj Venuša, planéta porozumenia, rovnováhy a lásky, má kráľovské postavenie, a tak téma augusta je daná. Ide o srdcové záležitosti, o lásku, o láskavosť a ich nekonečnosť, keďže všetko sa deje v osmičkovom mesiaci osmičkového roku.
- Podrobnosti
- DagmaRA Sarita Poliaková By
Ďalšie články…
- HOROskopy na jún
- Chýbaš mi? Nechýbaš mi?
- HOROskopy na máj 2024
- DagmaRA Sarita Poliaková: ETIKOTERAPIA S VLADIMÍROM ČERVENÁKOM - ROZHOVORY
- Mať dôveru vo svoju tvorivú silu, nie strach z agresivity
- Mať dôveru vo svoju tvorivú silu, nie strach z agresivity
- Kde je otázka, tam je odpoveď
- Kde je otázka, tam je odpoveď
- HOROskopy na apríl 2024
- Ide o zdravie: Sám sebe lekárom, K prameňom etikoterapie (58), VladimíR a SaritA
- HOROskopy na marec 2024
- Sila súcitu je v schopnosti prepájať svet
- Meditačné kruhy na Liptove
- HOROskopy na február 2024
- Ide o zdravie: Kde dovidíš troma očami - K prameňom etikoterapie (57), VladimíR a SaritA
- Spoznaj seba samého a spoznáš vesmír i bohov
- HOROskopy na január 2024
- Cíť sa ako najmilovanejšie božie dieťa
- Tri príbehy o našom vnútri
- HOROskopy na december 2023
- HOROskopy na november 2023
- Kríž ako bremeno, kríž ako cesta
- HOROskopy na september 2023
- Malé príbehy s hlbokým odkazom
- Sama bežala oproti smrti
- Príbeh o uvoľnení na dovolenke
- Príbeh o láske a sebaláske
- Príbeh o koze a kozliatkach
- Príbeh o nevypovedaných slovách
- Príbeh o synovom odmietnutí
- Príbeh o malej cibuľke
- Ide o cestu, nie o vrcholy a cieľ
- Nenávisť ešte nikoho lepším neurobila
- Muž leží na gauči. Aké možnosti má žena?
- Každý deň je obrovským darom hojnosti
- Naše srdcia sú spojené aj v tichu
- Najprv sa kloníme Zemi, potom hlava ide do nebies
- Zápisy v striebornej a zlatej knihe života
- Kto som? DagmaRA Sarita Poliaková
- Ako ostať v jemnom plynutí času a priestoru
- Naše postoje vytvárajú náš osud
- Návrat domov je návratom do celistvosti
- List z Prahy od Alexeja Bezděka
- Zachráňme deti, na každom jednom záleží
- Prečo znamenia majú rôzny čas
- Grafiky dvanástich znamení
- Vo svojom jazyku lásky sme majstri
- O randení, zrodení a bdelosti v nás
- V stíšení a samote vytváraš miesto pre Boha
- Zázraky sa dejú, keď sa ich naučíme vidieť