Z kalendára starých Keltov                                                                                   

                                                                           

1. november

Temná polovica roka keltského kalendára začína Samainom (1.11.)

 

Jeho zrkadlovým odrazom je začiatok svetlej polovice roka, ktorý je otváraný sviatkom Beltainom 

1. máj , v noci z 30.4. na 1. 5.

 

Rituál Samain a Beltain sa vzájomne podobajú. Samain otváral jeden typ ročného cyklu a Beltain zase druhý, takže oba sviatky možno pokladať za určitý "Nový rok".

 

Pri oboch sviatkoch boli zapálené posvätné ohne, hoci k tomu v prípade Samainu dochádzalo pri západe Slnka, a v deň Beltainu zase pri jeho východe. Beltain bol otváraním a expanziou, Samain dobou zhromažďovania a zatvárania.

 

Hoci oba sviatky sa viažu k počiatku cyklu, Samain ho otvára v tmách a niet pochybností o tom, že tma mala v keltskej tradícii prednosť... Všetky keltské denné cykly začínali západom slnka. Tma predchádza svetlu, pretože život sa objavuje v temnotách maternice; všetky veci vznikajú z plodného chaosu, ukrytom pred racionálnou mysľou. Preto začína rok tmavou polovicou, ale je tehotný svetlou polovicou.

 

"Okamžik smrti - prechod do skrytej temnoty - je súčasne prvým krokom obnovy života."

 

S ohňom je spojený zvyk, udržiavaný v niektorých krajinách s keltskou tradíciou dlhé storočia. Buď priamo cez samainskú noc, (z 31.10. na 1.11. čo je Keltský Nový rok), alebo v niektorú z piatich nasledujúcich nocí sa pálili figuríny zo starých handier vypchaté slamou.
Symbolizovali všetok smútok, starosti a strach uplynulého roku, ktorých sa ľudia rituálne zbavovali, aby mohli takto očistení začať ďalší rok.

 

Tmavá polovica roka, jeseň a zima sú veľmi vhodné na vnútorné prečistenie od negatívnych emócií. Zbaviť sa zlozvyku ich v sebe nechať pôsobiť, je veľmi potrebné pre udržanie dobrého zdravia.  

 

Začiatok tmavej polovice roka je príležitosťou upratať si v sebe i okolo seba. Vytriediť šatník, upratať byt, pivnice i pôjd. Tak sa potom ponoriť počas dlhších večerov do svojho vnútra a dôkladne upratať v sebe. Počúvať  svoje telo, čo sa v ňom nahromadilo. Čo ho ťaží, čo nemôže stráviť,  čo sa vám zle počúva a  čo nechcete vidieť.  Po takejto sebaočiste príde pokojný spánok, obdobie vnútorného stíšenia.  Tak aby sme sa na  jar postupne prebudili, rovnako ako príroda do nového života.