Základné skupiny emócií, ktoré ovplyvňujú biológiu tela

 

1. Skupina emócií zlosti.  Agresivita, hnev, zúrivosť, nespokojnosť, kritika,  popudlivosť, rozhorčenie, nenávisť, kritika, obviňovnie, závisť.

Skupina emócií nesúhlasu, odmietania.  sebaodmietania, deštrukcie, nespokojnosti. Dôsledkom sú ťažké onkologické ochorenia, funkčné poruchy orgánov, žlčníkové a ľadvinové kamene, ťažké zápalové procesy, vysoký krvný tlak.


2. Skupina emócií smútku. Patria sem žiaľ, pocit krivdy, zármutok, skľúčenosť, melanchólia,  pocit osamelosti, zúfalstvo.

Tieto pocity vedomé, ale aj neuvedomované, blokujú fyzickú  energiu tela. Smútok je spojený s depresiami, s nízkym tlakom,  nízkou energiou a zníženou imunitou. Poruchy metabolizmu.

 

3. Skupina strachu. Patria sem úzkosť,  nepokoj, nervozita, obavy, zdesenie,   podozrievavosť,  žiarlivosť, pochybnosti, nedôvera, fóbie, panika.

Strach a skupina emócii strachu vedú k emocionálnym konfliktom, ktorými rozumieme chronické emocionálne, nevyriešené a nespracované vnútorné traumy -  permanentné vnútorné napätie vyvolané vnútorným konfliktom, ktoré odoberá mnoho životnej energie. "Zožiera" najskôr myseľ a potom i telo.  Poruchy srdcovej činnosti, dýchacieho aparátu, tráviacej sústavy, psychické ochorenia.

 

 

"Ak chcete vedieť, aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo."
Indické príslovie

 

 

Tieto pocity narúšajú vnútorný pokoj a sú príčinou ochorení duše a následne tela.  Človek môže ovplyvňovať svoje myšlienky, pocity a správanie. Môže pôsobiť na vonkajší svet. Keď sa staráme o čistotu svojich úmyslov, staráme sa aj o svoje zdravie.

 

Je veľmi ťažké prijať myšlienku vlastnej zodpovednosti za všetko, čo sa nám a s nami deje. Zobrať za seba zodpovednosť  znamená vzdať sa negatívnych pocitov, akými sú krivda, sebaľútosť, kritizovanie a obviňovanie. Pre mnohých ľudí je oveľa jednoduchšie obviňovať druhých, prípadne vonkajšie okolnosti a faktory, ako zmeniť seba samých. Ďalší si uvedomujú príčiny svojich problémov, no aj tak sa nechcú zmeniť, radšej trpia. Aj to je jeden z negatívnych prejavov pýchy. Je to však ich voľba.  Každý z nás si vytvára svet, v ktorom žije.

 

Prevzatím zodpovednosti sa z ochorenia - protivníka, s ktorým treba bojovať, stáva spojenec, ktorý nám pomôže zmeniť samých seba a uzdraviť sa.

 

Nežijeme izolovane, oddelení od sveta, ktorý nás obklopuje, sme jeho súčasťou a vzájomne prepojení. Ani naše myšlienky nie sú výhradne naše, pretože nimi ovplyvňujeme celý svet, v ktorom žijeme.  Zdravie je rovnováha medzi naším spôsobom existencie a okolitým svetom. Je to harmónia so sebou samým aj s okolitým prostredím.

 

Všetko, čo sa nám deje, má pozitívny zmysel, dôvod. Buď to priamo vytvára naše vnútorné tiché šťastie, alebo sa na tom, čo sa nám deje, môžeme učiť ako šťastnými byť.