Premiéra  4. 06. 2025 o 20.00

RIRODZENÉ RODIČOVSTVO, rozhovory vysielané v rámci cyklu K prameňom Etikoterapie - škola Advaita. Séria rozhovorov Jany Mladej (www.koucmed.sk) a Vladimíra Červenáka (www.advaita.sk) (nie len) pre rodičov na tému, ako sa spojiť s prirodzeným rodičovstvom, ktoré máme v sebe. Výchova detí je dnes pre mnohých rodičov náročná a často aj frustrujúca.

Má to tak byť? Zamýšľala to takto príroda? Určite nie, ak si uvedomíme, že možno ešte jednu dve generácie dozadu mali rodičia na svoje deti oveľa väčší vplyv, než majú rodičia dnes. To, že sa niečo v rodičovstve a spoločnosti zmenilo, sa prejavuje aj na deťoch – v školách narastá šikana a agresivita a stále viac detí prežíva úzkosti, ktoré prechádzajú až do sebapoškodzovania. Naše rozhovory budú o tom, ako sme sa dostali do krízy rodičovstva a ako z nej von. Ako sa poučiť, neopakovať znova a opäť výchovné chyby a získanú skúsenosť pretaviť do novej kvality vzťahov v rodinách. Rozhovory sú vysielané v rámci cyklu k prameňom etikoterapie.

Téma 9. rozhovoru: 

V deviatom stretnutí na tému Prirodzené rodičovstvo sa vrátime na začiatok, na miesto, kde sa rodičovstvo začína.

To „miesto“ sa volá vzťahová väzba. Táto väzba sa „skladá“ z dvoch častí. Jednu časť predstavuje väzba rodiča na dieťa a druhú väzba dieťaťa k rodičovi.

Prvá časť väzby zahŕňa: pohotovosť rodiča emocionálne sa nastaviť na dieťa, jeho schopnosť vnímať mentálny stav dieťaťa a tiež schopnosť primerane dieťaťu uspokojovať jeho potreby.

Druhá časť - väzba dieťaťa na rodiča znamená, že dieťa má potrebu aktívne vyhľadávať a udržiavať blízkosť s rodičom, najmä pri nepohode zo zažívania negatívnych emócií. Vtedy je totiž jeho telo zaplavené stresom a inštinktívne očakáva od rodiča, že mu pomôže vyregulovať sa. Ak toto navzájom funguje – ak dieťa, keď sa na rodiča obráti, dostane to, čo potrebuje (a to, čo potrebuje najviac, je UZNANIE SVOJICH EMÓCIÍ a POTRIEB), vytvorí sa bezpečná vzťahová väzba a teda bezpečné prostredie. Ak dieťa zistí, že jeho rodičia sa na neho nevedia emocionálne nastaviť – jeho emócie odmietajú, zľahčujú alebo od nich odvádzajú pozornosť, že nie sú schopní vnímať jeho mentálny stav a primerane uspokojovať jeho potreby, ostane v strehu a je nútené vytvoriť si také mechanizmy, aby si zabezpečilo to, čo od rodičov potrebuje. A neskôr sa môže naviazať na niekoho iného – najčastejšie na rovesníkov.

Aké sú toho príčiny a dôsledky?

Do akej miery vie rodič dať dieťaťu to, čo sám nedostal?

Na tieto otázky budeme v našom rozhovore hľadať odpoveď.

A na záver prezradíme tip na jednoduchú techniku na posilnenie vašej väzby k dieťaťu. 

Tešíme sa na vás. 

Pripojte sa k tomuto kanálu a získajte prístup k výhodám:

https://www.youtube.com/channel/UCZZ7RsHeEqceFjVNB7rBOlA/join